Mūsų – Active Youth Planet – misija yra šviesti žmones apie tvarumą ir skatinti priimti geresnius sprendimus aplinkai bei klimatui. Kodėl? Visi esame vienodai atsakingi už mūsų planetą ir jos ateitį.
Vizija
Būti jėga, keičiančia įpročius (piliečių, organizacijų, įmonių) ir klimato politiką Lietuvoje bei už jos ribų. Nes jei ne tu, tai kas? Jei ne dabar, tai kada?
Toks vid. lietuvio kasdienis CO2 pėdsakas
Tvari mada
Ar kada nors susimąstai apie tamsiąją mados pusę – žalą aplinkai bei pigios darbo jėgos išnaudojimą? Mūsų tikslas šioje srityje – skatinti tvarią madą.
Tvarumo gidai
Kiekvienas iš mūsų kasmet “pagaminame” tūkstančius kilogramų CO2. Prie to prisideda ir mūsų kelionės, ir renginiai, ir daug kitko. Ar norėtumei sužinoti, ką gali pakeisti jau šiandien?
Klimato muziejus
Lietuvai reikia investuoti į ateitį – vaikams trūksta interaktyvaus švietimo apie klimato kaitą ir jos sprendimus.
Draugiškas priminimas
Nėra jokios planetos B. Tad turime veikti dabar ir veikti kartu. Tuo pačiu keisti(s) dabar ir keisti(s) kartu.
Apie mus kalba:
Kaip galiu mažinti įtaką klimatui jau šiandien?
Ar verta važiuoti dviračiu į darbą / miestą?
Žinoma, verta. Ne vien dėl to, jog tai yra puikus būdas (pa)sportuoti, bet tuo pačiu į miestą išrieda mažiau automobilių. O tai reiškia daug: ir mažesnę CO2 taršą, ir mažiau triukšmo, ir daugiau vietos gatvėse. Be to važiavimas dviračiu padeda atsipalaiduoti bei prasiblaškyti.
Taigi, tai naudinga tiek tau, tiek aplinkai.
Ar turėčiau valgyti mažiau mėsos?
Šį kart atsakysime per aplinkui:
Lig šiol labiausiai atšilimą sukeliančios dujos buvo ir yra metanas, o pagrindinis jo šaltinis yra gyvulininkystė. Palyginus su CO2, metanas 21 kartą stipriau įtakoja šiltnamio efektą. Vien gyvulininkystė pagamina daugiau nei 100 milijonų tonų šių dujų kasmet, ir šie kiekiai vis auga.
Už metano išmetimą atsakingos fermos, sunaudoja ir didžiulius kiekius vandens, o laukinę gamtą paverčia į ganyklas arba į laukus, kuriuose auginami pašarai. Siekiant patenkinti didėjančią mėsos paklausą taip pat kertami miškai.
Išvada paprasta: gyvūninių produktų vartojimo sumažinimas arba visiškas atsisakymas yra geras būdas prisidėti prie klimato išsaugojimo.
Kas yra greita mada (angl.: fast fashion)? Kodėl tai nėra gerai?
Greitosios mados terminas naudojamas pigiems, masinės gamybos drabužiams, kurie labai greitai atkeliauja ir išeina iš mados, apbūdinti. Tuo pačiu retas vartotojas susimąsto apie tamsiąją greitosios mados pusę: tai itin kenksminga industrija.
Kodėl? Greitosios mados produkciją siūlantys gamintojai dažnai (iš)naudoja pigią darbo jėgą, kuri dirba prastomis sąlygomis. Dideliais kiekiais trečiojo pasaulio šalyse gaminami produktai daro milžnišiką žalą planetai, kadangi drabužių pramonė išskiria daugiau CO2 per metus nei visi tarptautiniai skyrdžiai ir laivyba sudėjus kartu.
Skraidau lėktuvais. Kaip mažinti kelionių CO2 pėdsaką?
- Rinkis tiesioginius skrydžius (kiekvienas papildomas nusileidimas ir pakilimas = CO2)
- Vienoje vietoje apsistok ilgesniam laikotarpiui
- Skrisk ekonomine klase
- Keliauk lengviau – imk mažiau bagažo (kiekvienas papildomas kg = CO2)
- Keliauk atsakingai: gerk vandenį iš krano (jeigu galima), venk vienkartinio plastiko, išvalyk vietinį paplūdimį (jei turi laiko)
- Kompensuok savo CO2
Daugiau paprastų patarimų, kaip keliauti tvariau, čia ›
Kas yra CO2 kompensavimas? Ar tai (iš)sprendžia klimato problemas?
CO2 kompensacija leidžia įmonėms ir asmenims atsverti jų veiklos metu sukuriamą anglies dioksido lygį – CO2 pėdsaką. Kaip tai veikia: suskaičiavus savo CO2 pėdsaką, asmuo / įmonės gali jį kompensuoti investuodami į projektus, kurie siekia sumažinti bendrą CO2 kiekį pasaulyje, pavyzdžiui, sodindami medžius.
Ar tai sprendžia klimato kaitą? Vien šios priemonės neužtenka, kad klimato kaitos procesai sulėtėtų. Tam reikia sisteminių, visuomeninių ir individualių pokyčių. Tad, visų pirma reikia stengtis kiek įmanoma mažinti savo veikloje išskiriamo CO2 kiekį, o kompensuoti tik likutį.
Ar verta jaudintis dėl išjungtų / pakrautų prietaisų, paliktų elektros tinkle?
Kiek energijos naudoja tinkle paliktas (pilnai) įkrautas telefonas ar kompiuteris? Lawrence Berkeley National Laboratory tyrimo metu nustatyta, jog telefonas / kompiuteris vis dar sunaudoja apie 60% įkrovimo metu naudotos energijos. Visa tai – visai be reikalo.
Gera žinia ta, jog tam yra lengvas sprendimas – spec. programėlė gali Jums automatiškai priminti, jog laikas ištraukti Jūsų prietaiso pakrovėją iš tinklo. O tokios automatizacijos įjungimui užtruksite vos kelias minutes.
Visi
Susipažink su Active Youth Planet
J.a.: Asociacija “Aktyvus jaunimas”
Adresas: Naugarduko g. 32/2, Vilnius
Nuo: 2014
E-paštas: exchange@activeyouth.lt
Tel: +37064849302
Šūkis: Aš, tu ir Žemė 🌍
Aktyvaus jaunimo komanda
Kartu pokyčio link(Ne)patiko, ką mes darome? Parašyk mums
Kitiems buvo naudinga: ES projektų rašymas | NVO edukacija | Blogas | CO2 kompensavimas | Darbas AJ