Faktas, jog kartais pamirštame ištraukti telefono ar nešiojamojo kompiuterio pakrovėją iš elektros lizdo. Ar turėtume dėl to susirūpinti? Pasirodo, jog ir pilnai pakrautas ir tinkle paliktas telefonas (ar kitas el. prietaisas) naudoja elektros energiją. Na, nieko gero, tačiau vis tiek pamirštate ištraukti tą laidą. Mūsų komanda Jums turi 21 amžiaus sprendimą – automatizaciją su iOS Shortcuts programėle. Tad kaip tausoti gamtą jos pagalba?
Bet pirmiausia pakalbėkime apie tai, kiek energijos naudoja tinkle paliktas (pilnai) įkrautas telefonas? Lawrence Berkeley National Laboratory tyrimo metu nustatyta, jog toks telefonas vis dar sunaudoja apie 60% įkrovimo metu naudotos energijos. Visa tai – visai be reikalo.
Gera žinia ta, jog tam yra lengvas sprendimas – iOS Shortcuts gali Jums automatiškai priminti, jog laikas ištraukti telefono (ar planšetės) pakrovėją iš tinklo. O tokios automatizacijos įjungimui užtruksite vos kelias minutes.
- Straipsnio ilgis: 5 min.
- Kas mes: Active Youth Planet – šviečiam žmones apie tvarumą ir geresnius sprendimus aplinkai bei klimatui. Kodėl? Visi esame vienodai atsakingi už mūsų planetą ir jos ateitį.
7 žingsniai: kaip tausoti gamtą automatizuojant savo telefoną
- Koks bus rezutlatas: (įjungus automatizaciją) gausite automatinį garso priminimą, kai telefonas pasikraus iki norimo lygio. Tai leis sumažinti suvartojamos elektros kiekį ir savo CO2 pėdsaką.
- Kas tai yra iOS Shortcuts? Ši programėlė leidžia Jūsų iPhone telefonui automatiškai atlikti tam tikrus veiksmus. Pavyzdžiui, Jums prisijungiant prie Bluetooth tinklo, atidaryti Spotify ar kitą muzikos programėlę ir pan.
Žemiau aprašome tik vieną iš būdų, kaip šios programėlės pagalba taupyti energiją ir kaip tausoti gamtą. Visgi jų galima susigalvoti žymiai daugiau. Bet apie tai – straipsnio gale, o dabar prie reikalo.
Pastaba: pateikti nurodymai angliškai iOS versijai. Lietuvių ar kitose kalbose veiksmai / pavadinimai gali skirtis.
1) Savo iPhone telefone susiraskite Shortcuts aplikaciją
Jeigu jos nerandate, pabandykite surasti per paieškos (angl.: search) funkciją.
2) Apačioje pasirinkite “Automation” ir spustelkite mėlyną mygtuką “Create Personal Automation”
3) Paslinkite ekraną žemyn iki pamatysite “Battery Level” automatizaciją, spustelkite ant jos
4) Nustatykite norimą baterijos įkrovimo lygį bei pasirinkite “Rises Above %”, tuomet spauskite “Next”
Įkrovimas iki 100% nėra sveikas telefono baterijai, tad rekomenduojame baterijos įkrovimo lygį nustatyti iki 80-90%.
Pastaba: galite pasirinkti ir “Equals %”, tačiau tokiu atveju perspėjimą gausite ne visada (pavyzdžiui, jeigu Jūsų iOS įrenginys ir taip yra pakrautas aukščiau pasirinkto lygio).
5) Tuomet susiraskite ir spustelkite ant “Speak Text” Action
- Greičiausias būdas susirasti norimą action – per paieškos laukelį (angl.: search bar)
- Ką reiškia “Speak Text”? Įvykus pasirinktam įvykiui (mūsų atveju, baterijos lygiui pakilus virš 90%), telefonas pasakys nurodytą frazę ar tekstą
6) Suveskite norimą tekstą, kurį telefonas pasakys (baterijai pasiekus nurodytą pakrovimo lygį), tuomet spustelkite “Next”
Čia galite priminti sau, jog reikalinga ištraukti pakrovėją iš el. lizdo ar pan.
7) Beliko išsaugoti sukurtą “Automation”. Tiesa, nepamirškite išjungti “Ask before running” pasirinkimo
Svarbu: jeigu neišjungsite “Ask before running”, automatizacija neveiks automatiškai. T.y. kiekvieną kartą telefonui pasikrovus (iki nurodyto lygio), turėsite duoti rankinį leidimą balso (angl.: Speak Text) komandai.
Viskas! Jūsų iPhone nuo šiol kiekvieną kartą primins, jog laikas ištraukti pakrovėją iš el. tinklo. Taip bent trupučiu sumažinsite sunaudojamos elektros energijos kiekį.
Daugiau idėjų kaip tausoti gamtą su iOS Shortcuts
Galima susikurti daugybę įvairių iOS Shortcuts auto-priminimų, kurie gali padėti taupyti elektros energiją, paskatinti rūšiavimą ir t.t. Kelios idėjos Jums:
- Priminimas išjungti el. prietaisus ir šviesas, kai išvykstate iš namų. Rekomenduojama “Automation” komanda: “Leave” (t.y. priminimas išsiunčiamas, išeinant iš nustatytos namų lokacijos)
- Automatinis šiandienos oro parodymas ir priminimas, jog gražią dieną galima į darbą ar miestą važiuoti dviračiu. Rekomenduojamos “Automation” komandos: “Time of Day” bei “Show Weather”
Bonus tip: Tavo telefono „pensija“
Remiantis 2021 m. Jungtinų Tautų duomenimis, elektronikos atliekos per metus sudaro net 59 milijonai tonų. Iš jų perdirbama — tik penktadalis! Nusprendus įsigyti naują prietaisą reikėtų pasirūpinti, kad senasis būtų perdirbtas ar pernaudotas. Kaip teisingai tą padaryti? Svarbiausi patarimai iš Klimato muziejaus komandos štai čia.
Kaip būti tvaresniu keliaujant ir atostogaujant
Anglies dvideginį (CO2) išskiriame tiek skraidydami, tiek ekskursijoje, tiek apsistodami viešbučiuose. Žinoma, atsisakyti kelionių bei atostogų užsienyje būtų labai sunku ir, veikiausiai, neteisinga. Turizmas kuria darbo vietas, praplečia akiračius ir, paprasčiau, džiugina. Tą matome net ir pandemijos akivaizdoje. Tad vietoj to, kad kelionėms sakytume ne, geriau keliauti tvariau. Gera žinia ta, jog tam yra daugybė paprastų būdų, apie kuriuos dažnai net nesusimąstome.
Visi jie surinkti į internetinį tvaraus keliavimo gidą #GalimTvariau.
Kaip organizuoti tvaresnius renginius
Renginių tvarumas tampa vis svarbesnis. Tiek renginių organizatoriams, tiek rėmėjams, tiek dalyviams. Tad kaip užtikrinti, kad jūsų renginys būtų kaip galima tvaresnis. Pateikiame 10 geriausių patarimų.
Kaip švęsti tvariau
Norėtum sužinoti, kaip švęsti tvariau? Susipažink su tvaresnių švenčių gidu – 20+ geriausių patarimų Kalėdoms, įmonių vakarėliams, gimtadieniams ir ne tik.