Projekto „A Safe Place“, kuriuo siekiama padėti moterims, vis dažniau tampančioms smurto aukomis, ir spręsti Baltijos šalyse paplitusią smurto artimoje aplinkoje problemą, metu vyko mokymai.
Mokymai, padėję suprasti, kas dedasi smurtą patyrusios aukos galvoje
Vilniuje vyko 5 dienų mokymai, kuriuose dalyvavo jaunimas ir su jaunimu dirbantys asmenys iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Švedijos. Mokymų metu jaunimo darbuotojams buvo suteikta žinių apie inovatyvius darbo su smurtą šeimoje patiriančiomis / patyrusiomis moterimis metodus.
Mokymų metu buvo pristatytas Smurto ciklas bei Galios ir kontrolės ratas. Remiantis smurto ciklo teorija, jaunuoliai, kurie patiria smurtinę viktimizaciją – ypač fizinį smurtą iš tėvų ar kitų globėjų, – yra labiau linkę smurtauti ateityje. Galios ir kontrolės ratas atspindi strategijas, kurias smurtaujantis partneris taiko siekdamas išlaikyti savo auką santykiuose. Tai labai svarbios teorijos, kurios padeda dirbant su aukomis.
Menas – vienas iš būdų atsigauti nukentėjusiems nuo smurto
Mokymuose buvo aptarti būdai, kaip atsigauti po smurto šeimoje ar artimoje aplinkoje. Išklausę, kaip meno terapija gali padėti smurto aukoms, dalyviai patys išbandė tapybą vandeniu ir smėliu. Vėliau dalyvavo Tibeto dubenėlių garso terapijoje ir patyrė, kaip meno terapija skatina gijimą.
Mokymų metu visiems dalyviams buvo suteikta galimybė dalyvauti parodoje “kovotoJOS XIX-XX” Lukiškių kalėjime. Parodoje pateiktos kovojusių moterų istorijos, paneigia mitą, kad kova buvo ir yra vyrų pasaulis: ginkluota ir neginkluota kova, parama ir pagalba, daugiau ar mažiau akivaizdus pasipriešinimas – visa tai lėmė reikšmingą ir lygiavertį indėlį ar net įtaką, privertusią vyrus atsižvelgti į moterų teises.
Projekto partneriai aptarė ir įsisavino su mokymais susijusią patirtį. Per užsiėmimą, kuris praėjo sėkmingai, visi sužinojo naujų smurto prieš moteris prevencijos taktikų, gydymo metodų ir pagalbos priemonių.
Diskusijų jautriomis temomis niekada nebus per daug
Rugsėjo 9 d. įvyko konferencija „Searching for a Safe Place: Violence against Women“ susirinko advokatai, specialistai ir kiti, norintys daugiau sužinoti apie šią temą.
Siekiant spręsti smurto prieš moteris visame pasaulyje problemą, šioje konferencijoje buvo taikomas tarpsektorinis požiūris, todėl buvo kalbama ir apie problemas tos pačios lyties šeimose bei apie tai, kaip konfliktai veikia moteris.
Europos lyčių lygybės instituto atstovė Zuzana Vasiliauskaitė papasakojo apie šio instituto iniciatyvas. EIGE yra Europos agentūra, įsteigta siekiant remti valstybių narių ir ES pastangas skatinti lyčių lygybę, kovoti su lyčių diskriminacija ir didinti visuomenės supratimą lyčių klausimais.
Moterų informacijos centro atstovė Rugilė Butkevičūtė kalbėjo apie išprievartavimų paplitimą ir sutikimo vertę šiuolaikinėje visuomenėje. Išprievartavimo kultūra – tai aplinka, kurioje seksualinė prievarta prieš moteris yra priimtina ir pateisinama žiniasklaidoje bei populiariojoje kultūroje.
Kristina Mišinienė iš Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro pateikė informaciją apie karo nusikaltimus, susijusius su smurtu prieš moteris. Ji kalbėjo apie tai, kad prievartavimas kaip karo ginklas vis dar naudojamas.
Teisininkė Dr. Inga Martinkutė pateikė savo patirtį apie tai, kaip ji padeda seksualinės prievartos aukoms iš trečiųjų šalių.
Lietuvos gėjų lygos atstovė spaudai Monika Antanaitytė kalbėjo apie iššūkius, su kuriais susiduria tos pačios lyties šeimos, kai įvyksta prievarta. Seksualinės prievartos tikimybė yra didesnė, nes LGBTQ asmenys kolektyviai dažniau patiria gėdą ir marginalizaciją.
Konferencijos pabaigoje vyko diskusija ir išsami analizė apie metodus, kaip padėti smurto aukoms rasti saugią vietą. Nepaisant to, kad projektas eina į pabaigą, tikimės, kad gauta informacija ir patirtis padės smurtą patyrusioms moterims rasti saugią vietą ir kovoti su neteisybe.
Daugiau informacijos apie projektą galite rasti čia.