Straipsnį parengė AB „SEB bankas“: https://www.seb.lt/infobankas/kasdieniai-finansai/tvari-kelione-nuo-isjungto-prietaiso-namuose-iki-kavos-puodelio
Vasara didžiajai daugumai žmonių – atostogų ir kelionių metas, o jas kiekvienas renkasi pagal savo pomėgius ir finansines galimybes. Prie šių pasirinkimo kriterijų ekspertai pataria pridėti ir dar vieną – tvarumo – ir keliones planuoti bei keliauti tvariau: stengiantis daryti kuo mažesnę žalą tiek gamtai, tiek vietos kultūrai ir papročiams.
Tvarių kelionių poreikis pasauliniu mastu yra didelis – 2018 m. puslapio „Booking.com“ atlikto tyrimo duomenimis, net 87 proc. keliaujančiųjų įvardijo norintys keliauti tvariai. Pasak iniciatyvos „tvariau.lt“ autoriaus Gedimino Kondrackio, tendencija keliauti tvariai visame pasaulyje stiprėja. „Tą matome, pavyzdžiui, iš „Google Trends“ statistikos – kokių raktinių žodžių ir kaip dažnai žmonės ieško „Google“ paieškoje“, – pastebi jis.
Visgi tvarumas keliaujant kol kas tikrai nėra pagrindinis kriterijus – kur kas svarbesniais kelionės aspektais išlieka kelionės kaina ir viešbučių žvaigždutės. „Todėl mūsų komandos tikslas – spartinti šį pokytį tarp Lietuvos keliautojų. Kitaip tariant, siekiame, kad, planuodami atostogas, galvotume ir apie tvarumą“, – sako pašnekovas.
Patarimai tvaresniam keliavimui
Didelę dalį turizmo sukeliamos taršos sudaro skrydžiai lėktuvais, kurių metu į atmosferą išskiriamas anglies dvideginis. Visgi atsisakyti tokio keliavimo būdo „tvariau.lt“ įkūrėjas nerekomenduoja. „Turizmas kuria darbo vietas, praplečia akiračius ir paprasčiausiai džiugina keliautojus. Tad vietoj to, kad kelionėms lėktuvu į tolimesnes šalis iš principo sakytume „ne“, geriau keliauti tvariau, o tam yra daugybė paprastų būdų“, – tikina G. Kondrackis.
Pavyzdžiui, į keliones rekomenduojama imti mažiau bagažo bei rinktis ilgesnes atostogas su mažiau skrydžių ir persėdimų. Tvaraus keliavimo ekspertas pataria rinktis tiesioginius skrydžius ir keliauti tik ekonomine klase, o išvykstant iš namų išjungti prietaisus iš elektros tinklo.
Jau nuvykus į kelionės tašką, prie tvarumo prisidėtų tokie sprendimai, kaip keliavimas viešuoju transportu, užuot nuomavusis automobilį ar keliavus taksi, daugkartinių vandens butelių naudojimas ar net kavos puodelio gėrimas kavinėje, užuot pirkus ją išsinešimui.
Norintiems daugiau patarimų tvariam keliavimui, G. Kondrackis pataria perskaityti tvaraus keliautojo atminintinę ir apsilankyti puslapyje tvariau.lt.
Tvarus keliavimas – ir išmintingesnis finansų valdymas
Pašnekovas pritaria, jog tvarios kelionės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti sunkesnės – reikalauja didesnio pasiruošimo ir domėjimosi, kaip ir kur keliaujama. „Tačiau tokios kelionės turi nemažai pliusų, neskaitant jų draugiškumo aplinkai ir klimatui. Pavyzdžiui, keliaujant tvariau, atsisakysite visokių plastikinių menkniekių pirkimo ir daugiau laiko bei pinigų liks malonesnei veiklai: pasivažinėjimui dviračiu, pasiplaukiojimui su irklente ir panašiai“, – sako jis.
Pašnekovas pataria išbandyti net ir tokias netradicines atostogų veiklas, kaip vietinio paplūdimio išvalymas. „Galbūt iš pirmo žvilgsnio tokia idėja neskamba viliojančiai, tačiau jausmas tikrai nepakartojamas – juk smagu ne tik gauti, bet ir duoti“, – teigia jis.
G. Kondrackis neabejoja, jog tvariau keliaujančių laikui bėgant vis daugės. „Yra daug priežasčių, kodėl keliauti atsakingiau, kad ir dėl to, jog apsaugotume vietos papročius ir gamtą. Priešingu atveju, nebeliks priežasties keliauti, nes nebebus ko unikalaus pamatyti“, – argumentuoja jis.
Tvaraus keliavimo eksperto nuomone, tam tikri tvaraus keliavimo aspektai anksčiau ar vėliau taps privalomi, o šiandien svarbiausia, kad keliaujantys bent jau su jais susipažintų. „Žinoma, kad atostogų kultūra keistųsi dar reikia nemažai nuveikti kiekvienam iš mūsų. Su klimato kaitos problemų sprendimais taip jau yra – tiesiog reikia visų indėlio“, – tikina „tvariau.lt“ inicatyvos autorius.
Tvaresni renginiai
Išsamus gidas kaip sumažinti renginių CO2 pėdsaką: Tvarūs renginiai – kaip organizuoti tvarius susitikimus, konferencijas ir kt 🌍 (activeyouth.lt)