Kaip reaguotumėte sužinoję, kad turėjote artimą kontaktą su sergančiu koronavirusu? Jei jaučiate kylantį pyktį ir baimę – jūs ne vieni. Kartu su koronavirusu į Lietuvą atkeliavo ir sergančiųjų stigmatizacija. Bijome dėl savo saugumo ir kaltiname tuos, kurie užsikrečia. Nuo liepos 27 d. saviizoliacijoje esančio ir koronavirusu sergančio Gedo teigimu: „Sergantys COVID-19 infekcija yra šių laikų raupsuotieji“.
Nors socialiniuose tinkluose Gedo (tikras vardas ir pavardė autoriui žinomi) įrašai apie sirgimą COVID-19 sulaukė teigiamų reakcijų, realybėje žmonių reakcija į sergančius koronavirusu yra kitokia: „Žmonės labai bijo sergančių koronavirusu. Mes – šių laikų raupsuotieji ir tai yra didelė problema. Neigiamos nuostatos sergančiųjų atžvilgiu ligą paverčia psichologiškai sunkesne.“
Nors ir su apsaugos priemonėmis, Gedas vengia rodytis lauke dienos metu, o šiukšles neša naktį, nes nenori sutikti kaimynų. Kaip pats pasakoja, aplinkinių vengimas, izoliacija ir atskirtis vyrui tapo keistu išbandymu, su kuriuo dar nespėjo susigyventi.
Apie ligą nusprendė dalintis soc. tinkluose
Gedas savo diagnozę dėl teigiamo koronaviruso testo rezultato išgirdo liepos 30 d., paryčiais: „Gavau skambutį vidurį nakties ir supratau kame reikalas.“ 29-erių metų vilnietis buvo neseniai grįžęs iš atostogų Ukrainoje, kai po kelių dienų saviizoliacijos pradėjo jausti panašius į gripą simptomus.
Gedas apie teigiamą koronaviruso testo rezultatą pranešė savo socialiniuose tinkluose, kur iki šiol kuria specialias apžvalgas su grotažyme #teigiamas: „Mano pasirinkta grotažymė reiškia, kad noriu išlikti pozityvus net ir turint teigiamą testo rezultatą. Noriu pasakyti, kad sergant korona galima juokauti!“
Sergančiųjų patirtis gali padėti atkreipti visuomenės dėmesį į diskriminuojamas grupes
Lietuvoje užregistruotų koronaviruso atvejų skaičius artėja prie 2,5 tūkst., o izoliacijoje esančių asmenų skaičius siekia 3168. Vis daugiau gyventojų susiduria ne tik su fiziniais ligos sukeliamamais nepatogumais, bet ir izoliacijos bei atstūmimo keliamais psichologiniais išbandymais.
Su įvairiomis pažeidžiamomis grupėmis dirbančios asociacijos „Aktyvus jaunimas“ projektų vadovė Rūta Kaminskaitė pastebi, kad sergančiųjų patirtis gali padėti atkreipti visuomenės dėmesį į tai, ką reiškia būti stigmatizuojamos grupės nariu: „Vengimas garsiai kalbėti apie savo padėtį, baimė būti apkaltintam, atstūmimas ir izoliacija – visa tai yra realybė, kurioje dar prieš pandemiją gyveno aibė stigmatizuojamų grupių. Pabėgeliai, žmonės su negalia, buvę kaliniai ir visi kiti, kuriuos mūsų visuomenė yra linkusi atstumti, saviizoliacijoje gyvena metų metus. Diskriminacija yra sunki, žmogaus psichiką žalojanti socialinė problema, kuriai trūksta dėmesio ir sprendimų.“
Sergantiems linki nesijausti vienišiems
Straipsnio herojus Gedas pripažįsta, kad, nors serga lengva koronaviruso forma, psichologiškai ji tapo tikru išbandymu. Vienas jo siūlymų, kad visi sergantys galėtų susitikti ir kartu praleisti laiko: „Juk vieni kitų jau neužkrėsime!“ Gyvenantiems izoliacijoje vyras linki stiprybės, supratingumo iš kitų ir nesijausti vienišiems.