Karantinui įkalinus namuose kviečia pasiklausyti tų, kurių izoliacija pandemijos suvaldymu nesibaigs. Pakartotinai nuteisiamų žmonių skaičius Lietuvoje – vienas didžiausių Europoje. Kodėl mūsų šalyje buvę kaliniai neranda sau vietos laisvoje visuomenėje? Tinklalaidėje „Kiaurai grotas“ įkalinimo sistemą aptaria ne tik kalėjimų darbuotojai, mokslininkai, ir visuomenininkai, bet ir patys kaliniai. Ar esame pasiruošę jų išklausyti?
„Kada man per darbo pokalbį pasakyti, kad turiu teistumą? Tik atėjus ar jau spaudžiant ranką? Arba, pavyzdžiui, bare flirtuojant su kokiu vaikinu… Kuriuo metu pasakyt, kad sėdėjau? Nes jei nepasakau iškart, man atrodo, kad aš apgaudinėju. Bet kaip pasakyti?“, – savo mintimis apie artėjančią laisvę dalinasi kalinė.
Kaip žinia, Lietuvoje net 62 % nuteistųjų įkalinimo įstaigose bausmę atlieka pakartotinai ir tai daugiausiai tarp ES šalių. Remiantis Lietuvos teisės instituto tyrimo duomenimis, 57,1 % pakartotinai bausmę atliekančių kalinių nurodo, jog išėjus į laisvę sunkiausia buvo susirasti darbą. Mokslininkų teigimu, situacija nesikeis, jei nesiaiškinsime, kodėl laisvėje neatsiranda vietos buvusiems kaliniams. Tyrimai rodo, kad šios vietos jiems nepadeda sukurti ne tik asmeninių įgūdžių trūkumas, bet ir pati visuomenė, o tiksliau – joje gajūs stereotipai.
Tinklalaidės „Kiaurai grotas“ autoriai tiki, kad sėkminga resocializacija neįmanoma be draugiškesnės visuomenės, o tam reikia atverti kalėjimo grotas ir supažindinti klausytoją su ten sėdinčiu žmogumi.
„Vadinamasis „baudžiako“ įrašas CV – viena iš pirmųjų ir skaudžiausių stigmų, su kuria susiduria į laisvę išėję kaliniai, tačiau tikrai ne vienintelė. Gera žinia ta, kad stereotipai yra įveikiami – dirbdama su nuteistaisiais, tai patyriau savo kailiu. Greičiausias kelias į šį lūžį –ryšio su žmogumi, kurį paslėpėme po kalinio etikete, užmezgimas. Toks ir yra šios tinklalaidės tikslas“, – teigia Rūta Kaminskaitė, VšĮ „Integracijos centras“ jaunimo darbuotoja ir tinklalaidės „Kiaurai grotas“ sumanytoja.
Išėjimas į laisvę kelia nerimą tiek kaliniams, tiek ir visuomenei, todėl, kaip teigia vienas iš laidos pašnekovų kun. Kęstutis Dvareckas, resocializacija turėtų būti aktuali ne tik išeinantiems, bet ir priimantiems: „Klausiame ar žmogiškumui yra vietos kalėjime, bet ar jo yra ir laisvėje? Žinoma, reikia suprasti, kad nuteistųjų yra visokių – jų visuomenė tokia pat poliarizuota kaip ir mūsų. Ne visi išeina nuoširdžiai pasiruošę keistis, tačiau turime priimti faktą, kad dalis tikrai tokių yra.“
Tinklalaidę „Kiaurai grotas“ galite rasti „Spotify“, „Mixcloud“ ir „YouTube“ platformose bei asociacijos „Aktyvus jaunimas“ puslapyje: https://activeyouth.lt/jaunimo-naujienos/
Projektą įgyvendina VšĮ „Integracijos centras“ ir radijo laidų vedėjas Tomas Lukaševičius.
Informaciniai tinklalaidės partneriai – asociacija „Aktyvus jaunimas“.
Iniciatyva yra Erasmus+ projekto „Second Chance“ dalis.
Daugiau informacijos apie projektą „Second Chance“: www.nocrime.eu