🎙️ PODKASTAS „KIAURAI GROTAS“
Pokalbiai su teisėsaugos specialistais, kalėjimo darbuotojais, savanoriais ir pačiais nuteistaisiais.
9-tajame podkasto „Kiaurai grotas“ epizode kviečiame atkreipti dėmesį į izoliacijos sukuriamą technologinį atsilikimą. Jei po 10 m. bausmės šiandien išeitumėte iš kalėjimo, reikėtų susipažinti su daugeliu dalykų: išmaniaisiais telefonais, soc. tinklais, „Revolut“ ar net kaip užsisakyti maistą „McDonald’s“.
Epizodas prasideda nuo Panevėžio pataisos namuose bausmę atliekančios moters pasakojimo apie tai, kas yra prieinama už grotų, o su kuo tenka atsisveikinti. Galime sakyti, kad kalėjimas įkalina nuteistuosius laike, nes jie į visuomenę grįžta su tomis technologinėmis žiniomis, su kuriomis atėjo, o gal net ir prastesnėmis: „Reikės mokytis visko iš naujo, nes po tiek laiko, jau nelabai kažką atsimeni“.
Jokio interneto ar telefono. Lieka tik parinkti puslapiai bendro naudojimo kompiuteryje (teisinė informacija) ir apribota televizija. Šiandien daugelis esame tai įpratę prie informacinio srauto ir jo suteikiamų galimybių, kad kalėjimo sukeliama informacinė atskirtis gali savaime tapti nauju iššūkiu. Apie tai, kaip su tokiais poreikių apribojimais susitaiko nuteistieji pasakoja psichologė Rosita Pipirienė. Kaip sako Rosita, svarbiausia, kad žmogus tokiose sąlygose nepasinuodtų apatijai ir pradėtų klausti: „Ką turiu? Kuo galiu pasinaudoti?“.
Šiuo epizodu norime aktreipti dėmesį į kompleksinius iššūkius, su kuriuo susiduria į laisvę įšėję kaliniai. Technologinis atsilikimas – yra vienas iš jų. Šiandien informacinis raštingumas apimas visas gyvenimo sritis, o spragos savaime gali sukelti sunkumų tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime. Jei kalėjimas ar pataisos namai turėtų padėti nuteistiesiems grįžti į visuomenę, tai dabartinė situacija, kalbant apie informacines technologijas, tik dar labiau apriboja ir apsunkina reintegracijos (grįžimo į visuomenę) procesą.
„Kiaurai grotas“ 📮 paštas
Norėtum ne tik klausytis, bet ir bendrauti su podkaste kalbančiomis nuteistomis moterimis? Registruokis ir susirašinėk laiškais: https://forms.gle/VryRD6ouS1Vh3pVUA
Projektą įgyvendina: Všį „Integracijos centras“
Projekto informaciniai partneriai: Asociacija „Aktyvus jaunimas“
Podkastą veda: Tomas Lukaševičius
Epizodo pašnekovės: Panevėžio pataisos namų auklėtinė ir psichologė Rosita Pipirienė
Garso inžinierius: Tomas Lukaševičius
Iliustracijos autorius: Tomas Karneckis