Iš pirmų lūpų: Erasmus+ Donbase
Turbūt dauguma žmonių mano, jog konfliktas Ukrainoje jau baigėsi. Nieko panašaus. Tuo įsitikino grupė lietuvių, nuvykusių į Donbasą, kuris jau ketverius metus kenčia nuo aktyvių karinių veiksmų.
Dvidešimt keturi jaunuoliai iš Lietuvos, Lenkijos, Čekijos, Italijos, Turkijos bei Ukrainos vyko į Kramatorską ir Avdijivką. Čia vyko asociacijos „Aktyvus jaunimas“ Erasmus+ projektas “A Million Voices”. Tarptautinė grupė siekė išsiaiškinti nuo karo pabėgusių ukrainiečių problemas, renovavo karo nuniokotas vaikų žaidimo aikšteles, kūrė bendrus projektus su vietiniais aktyvistais, organizavo informacinius renginius apie ES teikiamas galimybes jaunimui ir mokė vaikus anglų kalbos.
Kaip tikino grupės atstovai Gediminas Kondrackis ir Paulius Jurgutis, dauguma karo pasekmių – plika akimi nematomos. Projekto dalyviai daug bendravo su vietiniais gyventojais, kurių dauguma kenčia nuo visai šalia vykstančio karo. „Buvome nustebę, jog vaikai visiškai nekreipia dėmėsio į už kelių kilometrų griaudėjančius sprogimus. Jiems tai jau tapę kasdienybe“, – teigė „Aktyvaus jaunimo“ atstovai.
Sunkios istorijos
Tam, jog geriau suprastumėte karo pasekmes Rytų Ukrainoje, Paulius pasidalino 18-mečio ukrainiečio Nikitos Kalenino istorija:
„Prieš ketverius metus, kai buvau 14-os, tėvas man pasakė, kad neturėčiau bijoti besitęsiančių sprogdinimų – jei taip mirsiu, bent jau neskaudės… Beveik kiekvieną dieną mokykloje turėjome slėptis rūsyje nuo vykstančių susišaudymų. Tačiau, tikėdamas savo tėvu, aš nesislėpiau. Dažniausiai eidavau namo žaisti kompiuteriu, nes tai man buvo tiesiog įprastas gyvenimas. Įprasti buvo ir susišaudymai už mano kambario lango, dūžtantys stiklai. Todėl, bene kiekvieną dieną matydamas smurtą, nusprendžiau tapti fotografu. Viena pirmųjų mano nuotraukų buvo prieš akis susprogdintas sraigtasparnis. Tuo metu aš daug nesupratau ir nesigailėjau. Tiesiog buvo įdomu stebėti įvykius iš arti“– pasakojo Nikita.
Viena pirmųjų mano nuotraukų buvo prieš akis susprogdintas sraigtasparnis.
Nuo šių įvykių praėjus jau ketveriems metams, karas rytų Ukrainoje vis dar tęsiasi. „Kiekvieną dieną Donecko srities miestuose, tokiuose kaip Avdijivka, galite išgirsti susišaudymus. Kasdien žmonės čia miršta. Ir tai tikrai nėra pilietinis karas, kaip galima pagalvoti“, – sako ten pabuvoję lietuviai.
Grįžę iš konflikto teritorijos, kviečiame ir kitus iš arčiau susipažinti su situaciją Rytų Ukrainoje ir prisijungti prie socialinių projektų, siekiančių padėti regionui bei nuo karo nukentėjusiems žmonėms. Pagalba jiems tiesiog būtina – priduria G. Kondrackis.
Erasmus+
Viena pagalbos formų gali būti Erasmus+ jaunimo mainai ir mokymai. Dauguma Donbase sutiktų jaunuolių tikino apie juos nieko nežinantys. Todėl „A Million Voices“ projekto metu Kramatorske buvo suorganizuotas renginys “Privit, Evropa | Hello, Europe” (lietuviškai: Sveika, Europa). Čia jaunimui buvo pristatytos Erasmus+ teikiamos galimybės. Anot pašnekovų, buvo sulaukta daugybės susidomėjųsių, jų klausimų bei pasiūlymų bendradarbiauti ateityje.
Pagalba jiems tiesiog būtina
„Aktyvus jaunimas“ antrą projekto „A Million Voices“ dalį organizuos Kaune lapkričio mėn. Laukiama ir šešių dalyvių iš Donbaso. Jiems tai bus pirma galimybė susipažinti su Erasmus+ programa, Lietuva ir jaunimu iš dar penkių šalių.
- Projekto įspūdžius, video ir fotografijas galite rasti čia: https://facebook.com/activeyouth.lt
- Projekto video: https://www.youtube.com/watch?v=zWSakhOYbfc
- Besikeičiančius karo veiksmus Ukrainoje galite stebėti čia: https://liveuamap.com/en/2018/16-september-jfo28attacks0wia0kiasi