Vis dažniau girdime terminą dezinformacija. Tai informacija, kuria sąmoningai siekiama suklaidinti, pateikti netikras žinias. Kibernetinių patyčių atveju, tai dažnai tampa įrankis siekiant pažeminti. 2020 m. kibernetinių patyčių statistika rodo, kad daugiau nei 30% mokinių Lietuvoje tapo internetinės agresijos aukomis.
Be to, pandemijos sukelta krizė pasaulyje atvėrė naujas galimybes kibernetinėms patyčioms sklisti. Internete buvo galima matyti ryškų visuomenės susiskaldimą bei vienas kito ižeidinėjimą. Daugeliu atveju, žeidžiantys komentarai buvo skiriami socialiai jautrioms grupėms, sukeliant tokias pasekmes kaip sveikatos sunkumai, nepasitikėjimas savimi, emociniai išgyvenimai.
Tačiau ar įmanoma sustabdyti kibernetines patyčias bei dezinformacijos skleidimą?
Taip. Elektroninės patyčios gali būti sprendžiamos pagal civilinę ar baudžiamąją teisę, atsižvelgiant į situaciją. Baudžiamoji atsakomybė taikoma, kai patyčios daro žalą reputacijai, skleidžiant melagingą informaciją apie konkretų asmenį. Todėl vienas iš būdų jas sustabdyti – pranešimas apie pastebėtą žalingą turinį internete. Tą galima padaryti karštojoje linijoje ,,Švarus internetas“. Šia karštąja linija visi interneto naudotojai gali pranešti apie rastą internete draudžiamą skleisti arba neigiamą poveikį nepilnamečiams darantį turinį, įskaitant ir kibernetines patyčias. Visi pranešimai yra tiriami RRT specialistų (Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnyba) ir įvertinus, jog turinys yra draudžiamas, jis perduodamas tolesniam tyrimui Policijos departamentui.
Kaip galiu prisidėti prie kibernetinių patyčių prevencijos?
Deja, apie patirtas patyčias praneša mažuma. Pasak Nacionalinės kibernetinio saugumo būklės ataskaitos, 2020 metais buvo užfiksuoti tik 133 pranešimai apie patyčias ir smurtą kibernetinėje erdvėje. Manoma, jog realių kibernetinių patyčių atvejų galėjo įvykti tūkstančiais kartų daugiau. Dėl šios priežasties pasidalinimas apie ,,Švarus internetas“ pranešimo formą gali padėti užkirsti kelią dezinformacijos bei patyčių skleidimui.
Galimybę pranešti apie patirtas ar pastebėtas kibernetines patyčias Vilniaus mokyklose taip pat pristatė „Turn on Leaders“ jaunimo grupė „Be Kind Behind the Screen“ projekto metu. Projekto vykdytojai kviečia susipažinti su kibernetinių patyčių prevencijos būdais – kaip pastebėti, padėti ir išvengti. Visą informaciją rasite projekto puslapyje.