Kovokime su socialinėmis problemomis meno pagalba!

Kovokime su socialinėmis problemomis meno pagalba!

Kovokime su socialinėmis problemomis meno pagalba! 150 150 EU youth exchange

Problema

Nors Lietuvą galimą vadinti europietiška šalimi, deja, šių dienų įvykių fone, tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje vis dar pasireiškia didelė diskriminacija tautinėms mažumoms, kurios išsiskiria tiesiog savo kultūra ar religija. Kuomet žmonės jaučiasi saugūs ir gerbiami, natūralu, kad jie gali efektyviau dirbti mūsų valstybės labui, kurdami ne tik ekonominę naudą, bet ir, dažnai, didindami nacionalinę laimę.

Jaunimo mainai

Ši kebli situacija neramina ne tik politikus bei žurnalistus, bet ir jaunimą. Siekiant mažinti diskriminaciją prieš tautines mažumas visoje Europos Sąjungoje ir paskatinti jaunus žmones imtis iniciatyvos savo valstybėse, rugsėjo pabaigoje Lietuvoje buvo įgyvendintas tarptautinis projektas „Menas vietoj problemų“ (angl. „Art Over Problems“), kurio metu jaunimas, susirinkęs iš Turkijos, Italijos, Ispanijos, Bulgarijos, Lenkijos ir Lietuvos diskutavo apie Europoje esančias socialines problemas ir mokėsi jas spręsti pasitelkus į pagalbą meną.

Projekto veiklos

Projektas vyko Kaišiadorių rajone bei Kaune. Visi užsiėmimai buvo skirti skatinti komandinį darbą ir kūrybiškumą, griauti stereotipus bei galimus barjerus tarp užsieniečių. Dalyviai mokėsi įvairių piešimo, fotografijos, filmavimo, grafinio dizaino, vaidybos, origami lankstymo technikų, diskutavo, kaip mene galima atspindėti socialines problemas, kaip meno pagalba didinti žmonių sąmoningumą, kūrė menines iniciatyvas, kurios atspindėtų ir padėtų spręsti iškilusias socialines problemas. Kiekviena išraiškos forma gali perteikti taikos, priėmimo ir gerovės žinią savo auditorijai. Labai svarbu žinoti, kaip kiekvienas šių išraiškos būdų gali būti naudojamas tokių iniciatyvų atsiradimui ir vykdymui. Viena iš mėgstamiausių veiklų buvo Splash Art, kurios metu dalyviai turėjo taškyti specialius pačių sumaišytus dažus ant drobės. Šio užsiėmimo idėjinis turinys buvo tai, kad meno kūrimas gali būti savotiška terapija bei parodė jaunimui, kad tokia patirtis gali atverti naujus horizontus.

Jaunimas keitėsi savo pačių patirtimis, susijusiomis su socialiniais menais, mokėsi vieni iš kitų bei iš projekto mentoriaus, integravo savo žinias bei idėjas į visas projekto užduotis. Vienas iš užsiėmimų buvo World Cafe (pasaulio kavinė), kurio metu dalyviai diskutavo įvairiomis socialinėmis temomis, ypač apie pabėgėlius, ir aptarė būdus, kaip meno pagalba galima būtų išspręsti tas problemas, pavyzdžiui integruoti pabėgėlius į mūsų kultūras, padėti jiems susirasti darbus ir sutarti su tų šalių gyventojais.

Kiekvieną vakarą skirtingos šalys turėjo progą supažindinti likusius dalyvius su savo kultūra, istorija ir net tradicine virtuve, taip pat su geriausiais savo šalies socialinių menų projektais, rodė ne tik video ir foto vaizdus, bet ir šokius, dainas, žaidimus bei darė viktorinas, kad visi iki vieno būtų įtraukti į kultūrinį vakarą.

Kita įdomi veikla buvo gausybės popierinių origami balandžių lankstymas, kuriuos dalyviai vėliau kabino Kauno ąžuolyno parke. Ant balandžių buvo surašytos tolerancijos ir taikos žinutės lietuvių ir anglų kalbomis, siekiant skatinti praeivių dėmesį į tolerancijos svarbą tarpkultūriniame kontekste. Tai buvo paprasta, bet išraiškinga ir graži meno forma ir vienas didelis žingsnis problemų sprendimo link.

Dalyvių įspūdžiai

Projekto dalyviai iš Europos liko sužavėti Lietuva. Tiek miesto kultūra, tiek kaimo kraštovaizdis jiems paliko didelį įspūdį. Jie turėjo progą pabendrauti ne tik su lietuviais projekto dalyviais, bet ir su vietiniais žmonėmis Kaune, ir liko nustebinti jų anglų kalbos žiniomis, draugiškumu ir tolerancija:

“Prieš atvykdamas į Lietuvą, galvojau, kad čia žmonės bus labai šalti, bet likau maloniai nustebintas. Jie supranta, kad atvykau iš Turkijos, iš kitos kultūros ir esu kitoks, jie priima mane tokį, koks esu. Man labai patinka bendrauti su lietuviais, manau jie yra labai draugiški ir tolerantiški”, – teigė Tunahan.

“Aš myliu Lietuvą, tai be galo graži šalis. Čia oras labai šaltas, bet žmonės labai šilti. Apsilankau čia jau trečią kartą ir tikiuosi ne paskutinį, nes nuolat pasiilgstu šios šalies”, – sakė Mert, taip pat iš Turkijos.

Projekto sėkmė

Renginio organizatoriai ir mentoriai teigia, jog šis projektas pavyko itin sėkmingai visomis prasmėmis – tiek išmoktomis neformaliomis pamokomis ar pasidalinta dalyvių patirtimi apie socialinio meno išraiškas jų šalyse, tiek jaunimo bendradarbiavimu ir kultūriniu apsikeitimu. Be to, žinių įvertinimas pirmą ir paskutinę projekto dienomis atskleidė, jog dalyvių žinios apie projekto temą išaugo beveik 50%.

Nors jaunimo mainai „Art over Problems” oficialiai pasibaigė, bet dalyvių įamžintos nuotraukos ir kita kurta medžiaga vis dar talpinama internete, socialiniuose tinkluose bei jaunimo organizacijų puslapiuose. Visa tai buvo nuostabi neformalaus ugdymo patirtis, orientuota į dalyvių mokymą, kuri turėjo padėti jiems parsivežti kažką atgal į savo šalis, pasistengti skleisti šias idėjas ir iš tiesų vykdyti tokias socialines akcijas. Tikimasi, kad projekto dalyviai ir jų sukurtas socialinis menas skatins didesnį jaunimo domėjimąsi socialiniu menu, kuriuo bus atkreipiamas dėmesys į socialines problemas visoje Europos Sąjungoje.

Teksto autoriai: Aleksandra Balinskaja ir Ignas Malinauskas

X