Erasmus+ projektas – “Kaimas-Valdo!” (Rural Rules!)

rural-rules-photo

Erasmus+ projektas – “Kaimas-Valdo!” (Rural Rules!)

2048 1365 EU youth exchange

Projekte apie verslą kaime dalyvius labiausiai įkvėpė restorano javų lauke idėja

Daugumoje Europos Sąjungos šalių kaimiškos vietovės susiduria su bendra problema – jos nesugeba sukurti ir pasiūlyti aukštos kokybės, ilgalaikių ir patrauklių darbo vietų savo žmonėms. Akivaizdu, jog kaimo gyvenvietėse pajamos bei įsidarbinimo galimybės yra mažesnės ir sudėtingesnės nei miestuose. Atskirtas jaunimas, gyvenantis užmiestyje, sunkiai randa perspektyvius darbus ar galimybę tęsti mokslus šalia savo gimtųjų namų, tad dažniausiai išvyksta kurti savo ateitį į didesnį miestą, kur, tiesa, ne visada taip paprasta rasti norimą ar gerai apmokamą darbą dėl didelės konkurencijos.

Tačiau šie jauni žmonės turi vieną privalumą, kurio dažnai neįvertina, – jie puikiai supranta ir išmano gyvenimo kaime ar mažame miestelyje ypatumus, trūkumus ir perspektyvas. Šios žinios galėtų būti puikiai išnaudotos verslo plėtros kaimo vietovėse skatinimui, kaimo paveldo vertybių saugojimui, gyventojų pajamų ir užimtumo didinimui. Apskritai, kaimo vietovės sudaro apytiksliai tik 15.3 % BVP Europos Sąjungoje. Ar tai nėra per mažas rodiklis, turint omenyje, kiek iš tikrųjų daug žmonių gyvena mažuose miesteliuose ir kaimuose visoje Europoje?

„Kaimas valdo!” (“Rural Rules!”) Erasmus+ jaunimo mainai Lietuvoje

Išvardintų problemų aktualumas paskatino jaunimą iš Italijos, Ispanijos, Kipro, Turkijos, Kroatijos bei Lietuvos susiburti ir įgyvendinti projektą, praplėsiantį žinias verslo plėtros kaimo vietovėse tematika. Erasmus+ jaunimo mainai buvo skambiai pavadinti ,,Kaimas valdo!” (angl. “Rural Rules!”) ir įgyvendinti mažame, tikrame lietuviškame kaime – Stasiūnuose, Kaišiadorių rajone, rugsėjo 11-19 dienomis. Pagrindinis projekto tikslas – informuoti mainų dalyvius apie egzistuojančias verslo plėtros kaimo vietovėse galimybes, priemones, skatinti jaunų žmonių verslumą, bendradarbiavimą bei idėjų įgyvendinimą.

„Šiuo metu gyvenu Lietuvoje, tačiau esu kilęs iš kaimiškos vietovės Rumunijoje. Sužinojęs, kad vyks toks projektas kaime vos 50 km už Vilniaus, labai norėjau jame sudalyvauti. Tai buvo akis atverianti patirtis. Problemos, su kuriomis susiduriama Lietuvoje, yra dar aktualesnės Rumunijoje. Jaučiuosi įkvėptas ir nekantrauju panaudoti įgytas žinias savo šalyje”, – sakė projekto dalyvis, atstovavęs Lietuvai, Victor Ciobotaru.

Įgyvendinto projekto dėka, jaunimas yra pasiruošęs prisidėti prie vietos bendruomenių informavimo bei verslumo skatinimo. Nuo šiol jie kompetentingesni ir gali dalintis informacija, kaip sukurti daugiau darbo vietų kaimo vietovėse, kaip padėti mažiau galimybių turintiems jauniems žmonėms, kaip įkvėpti miesto bei kaimo gyventojus įgyvendinti savo verslo idėjas būtent kaimo vietovėse.

Užsiėmimai ir veiklos

36 įvairaus amžiaus ir išsilavinimo, energijos kupini projekto dalyviai apsigyveno gražiame, ramiame Stasiūnų kaime, tikros lietuviškos gamtos apsupty. Niekieno netrukdomi, susikaupę ir pozityvūs, jie visą savaitę buvo užimti įvairiomis veiklomis, seminarais ir žaidimais, susijusiais su projekto tema, vienas kito pažinimu ir bendrų tikslų įgyvendinimu.

Projekto dalyvius aplankė ir savo gerąja patirtimi pasidalino sėkmingas verslo idėjas kaimo vietovėse įgyvendinę verslininkai iš Lietuvos: kaimo turizmo ,,Dalios sodyba‘‘ įkūrėjas ir puoselėtojas Vidmantas Kerševičius bei restorano javų lauke idėjos įgyvendintojas Povilas Katkevičius. Buvo rengiamos informacinės sesijos, simuliaciniai užsiėmimai verslo tematika bei verslo idėjų kaimo vietovėse įgyvendinimo konkursas. Dalyviai nuoširdžiai dalijosi savo patirtimis ir įžvalgomis, aktyviai dalyvavo užsiėmimuose ir dar entuziastingiau kūrė savo verslo idėjas ir idėjų pristatymus, iš kurių bent keletą, tikėkimės, netolimoje ateityje išvysime įgyvendintas!

„Prieš atvykdama į šį projektą aš mažai žinojau apie verslo galimybes kaimo vietovėse. Didžiausią įspūdį padarė paprasta, bet tuo pačiu metu unikali restorano javų lauke idėja. Mano gimtoji Kroatija – taip pat apdovanota gamtos, todėl kodėl gi nesugalvojus kažko panašaus namuose?” – kalbėjo projekto dalyvė Elina Zorič.

Viena saulėta popietė buvo paskirta ir Lietuvos liaudies buities muziejaus lankymui Rumšiškėse, kur dalyviai turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su lietuviškomis tradicijomis, senojo lietuviško kaimo kultūra ir svarba. Kiekviena darbinga diena buvo užbaigta „kultūriniu vakaru” – skirtingų projekte dalyvaujančių šalių pristatymu, kurio metu dalyviai susipažino su  nauja kultūra, šalies nacionaline virtuve, tradicijomis ir vertybėmis. Taip diena po dienos žinios apie vienas kito šalį gilėjo, supratimas apie verslo plėtros svarbą kaimo vietovėse augo ir draugystės tarp projekto dalyvių tvirtėjo.

Rezultatai

Visi projekto dalyviai paruošė bendrus siūlymus, kaip užkirsti kelią nedarbui kaimo ir užmiesčio vietovėse, kaip skatinti verslo kūrimą ir plėtrą, didinti kaimo žmonių užimtumą bei pajamas. Visi projekto rezultatai ir idėjos bus publikuojami internete bei elektroniniame projekto buklete. Projekto dėka, jaunuoliai iš šešių skirtingų Europos šalių rado daug panašumų, įvertinant verslo kūrimo ir plėtros kaimo vietovėse svarbą, sužinojo apie įvairias finansavimo galimybes pradedant savo verslą šiuose regionuose. Susiskirstę į grupes, dalyviai aprašė, išanalizavo ir pristatė savo verslo idėjas kaimo vietovėms, tad tikimasi, kad šios idėjos bus įgyvendintos, taps startuoliais, padės kaimo vietovėms vystytis bei įkvėps kitus žmones imtis pokyčių.